50106481
ROD4 plus
ROD4 plus - Laser scanner
| Series: | 4 |
| Contains: | RODplussoft configuration software |
| Application: | Contour measurement, 3D object detection |
| Special version: | Warning output |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Detection angle: | 190 ° |
| Detection angle: | 190 ° |
| Repeatability: | 15 mm |
| Measurement time: | 40ms |
| Measurement value resolution: | 5 mm |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Response time: | 40 ms |
| Response time: | 40 ms |
| Number of connections: | 4 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M16 |
| Thread size: | M16 |
| Type: | Male |
| No. of pins: | 14 -pin |
| No. of pins: | 14 -pin |
| Function: | Data interface, Configuration interface |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Function: | Configuration interface |
| Function: | Configuration interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 5 -pin |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Function: | Data interface |
| Function: | Data interface |
| Type of connection: | Connector |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| Material: | Metal |
| Encoding: | A-coded |
| Dimension (W x H x L): | 140 mm x 148 mm x 167 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum, Plastic |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 2,300 g |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 50 °C |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 50 °C |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 9.0: | 27270913 |
| eCl@ss 9.0: | 27270913 |
| ETIM 5.0: | EC002550 |
| ETIM 6.0: | EC002550 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 3.70 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |