50080723
PRK 92/3 L Ex
PRK 92/3 L Ex - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 92 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Special version: | Ex-protected |
| Operating range: | 0.2 ... 5 m |
| Operating range limit: | 0.2 ... 5 m |
| Light source: | LED, Red |
| Supply voltage UB: | 5.5 ... 13 V, DC |
| Switching frequency: | 60 Hz |
| Type: | NAMUR |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 20 mm x 80 mm x 42.2 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 140 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ex device category: | 2 |
| Ex-Zone: | 1, 21 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | Ex |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.17 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |