50040497
RFM 12 SL 200
RFM 12 SL 200 - RFID read/write device
Arbeitsfrequenz: 13,56 MHz; Funktionen: parametrierbare Betriebsmodi, Lesetor-Steuerung, I/O; Schreib-Lesereichweite, max.: 45 mm; Versorgungsspannung: 12 ... 30 V, DC; Schnittstelle: Prozess, RS 232; Anschluss: Leitung mit Buchsenleisten (10+6), 1.000 mm; Bauform: zylindrisch, M30; Abmessungen: 98 mm; Umgebungstemperatur Betrieb: -25 ... 65 °C; Schutzart: IP 67
| Series: | RFM |
| Working frequency: | 13.56 MHz |
| Functions: | Configurable operating modes, I/O, Reading gate control |
| Reading/writing range, max.: | 45 mm |
| Transponder, readable: | ICodeSLI, Infineon MyD, TagIT HFI |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC |
| Power consumption, max.: | 1 W |
| Memory access: | Read/Write |
| Transmission speed: | 4,000 Bd |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | RS 232 |
| Function: | Process |
| Transmission speed: | 9,600 Bd |
| Data format: | Fixed |
| Start bit: | 1 |
| Data bit: | 8 data bits |
| Stop bit: | 1 stop bit |
| Parity: | None |
| Transmission protocol: | |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Data interface, Signal IN, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with socket connectors (10+6) |
| Cable length: | 1,000 mm |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M30 |
| Dimension: | 98 mm |
| Housing material: | Plastic, Chromed brass, PC-ABS, Metal |
| Net weight: | 271 g |
| Housing color: | Black, Silver |
| Type of fastening: | Mounting thread |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 65 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 5 ... 90 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Customs tariff number: | 84719000 |
| eCl@ss 8.0: | 27280401 |
| eCl@ss 9.0: | 27280401 |
| ETIM 5.0: | EC002998 |
| ETIM 6.0: | EC002998 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.38 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |