50034294
BKL 706/44 E,15000P
BKL 706/44 E,15000P - Drill break control receiver
| Application: | Drill break control |
| Special version: | Warning output |
| Operating range: | Minimum distance between receiver and transmitter: 50 mm |
| Operating range: | 0 ... 8 m |
| Operating range limit: | 0 ... 10 m |
| Diaphragm diameter: | Ø 1.1 mm |
| Minimum object size: | Drill 1 mm Ø (0 … 8 m) mm |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected, Transient protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 30 mA |
| Number of digital switching outputs: | 4 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | UB switching |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching frequency: | 200 Hz |
| Response time: | 2.5 ms |
| Readiness delay: | 100 ms |
| Number of connections: | 5 Piece(s) |
| Function: | Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 15,000 mm |
| Sheathing material: | PUR |
| Cable color: | Black |
| Number of conductors: | 7 -wire |
| Wire cross section: | 0.25 mm² |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Glass |
| Housing color: | Red |
| Art der Anzeige: | LED |
| Number of LEDs: | 5 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Function of the operational control: | Sensitivity adjustment |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 40 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Extraneous light protection, max.: | 30,000 lx |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27279090 |
| eCl@ss 9.0: | 27279090 |
| ETIM 5.0: | EC003015 |
| ETIM 6.0: | EC003015 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.87 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |