50029881
PRK 96M/R-1858-25
PRK 96M/R-1858-25 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 96 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Application: | Detection of stretch-wrapped objects, Detection of highly transparent bottles, Detection of highly transparent films and glass panes |
| Special version: | Time function |
| Operating range: | 0 ... 7 m |
| Operating range limit: | 0 ... 8.5 m |
| Light source: | LED, Red |
| Supply voltage UB: | 20 ... 230 V, AC/DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Relay, NC contact/NO contact |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching frequency: | 20 Hz |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 90 mm x 70 mm |
| Housing material: | Metal (housing part used contains perfluorobutanesulfonic acid (PFBS)), Zinc, Metal (housing part used contains perfluorobutanesulfonic acid (PFBS)) |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 380 g |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365080 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.45 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |