BLZF 3.50/04/180LR SN OR BX
On Request. Please send us an email to inquire the price and avaliability.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Description
Technical parameters
Type: BLZF 3.50/04/180LR SN OR BX
Order No.: 1531230000
Version: PCB plug-in connector, female plug, 3.50 mm, Number of poles: 4, 180°, Tension-clamp connection, Clamping range, max. : 1.5 mm², Box
GTIN (EAN): 4050118336320
Qty.: 100 pc(s).
Packaging: Box
Width: 20.4
Width (inches): 0.803 inch
Height: 14.5 mm
Height (inches): 0.571 inch
Depth: 29.5 mm
Depth (inches): 1.161 inch
Net weight: 3.853 g
Product family: OMNIMATE Signal - series BL/SL 3.50
Type of connection: Field connection
Wire connection method: Tension-clamp connection
Pitch in mm (P): 3.5 mm
Pitch in inches (P): 0.138 inch
Conductor outlet direction: 180°
Number of poles: 4
L1 in mm: 10.5 mm
L1 in inches: 0.413 inch
Number of rows: 1
Pin series quantity: 1
Rated cross-section: 1.5 mm²
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106: Safe from finger touch
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470: IP 20
Volume resistance: ≤ 5mΩ
Can be coded: Yes
Stripping length: 10 mm
Screwdriver blade: 0.4 x 2.5
Screwdriver blade standard: DIN 5264-A
Plugging cycles: 25
Plugging force/pole, max.: 7 N
Pulling force/pole, max.: 5 N
Insulating material: PBT
Colour: orange
Colour chart (similar): RAL 2000
Insulating material group: IIIa
Comparative Tracking Index (CTI): ≥ 200
UL 94 flammability rating: V-0
GWFI: 960 °C
Contact material: Copper alloy
Contact surface: tinned
Layer structure of plug contact: 4...8 µm Sn hot-dip tinned
Storage temperature, min.: -25 °C
Storage temperature, max.: 50 °C
Max. relative humidity during storage: 80 %
Operating temperature, min.: -50 °C
Operating temperature, max.: 100 °C
Temperature range, installation, min.: -30 °C
Temperature range, installation, max.: 100 °C
Clamping range, min.: 0.13 mm²
Clamping range, max.: 1.5 mm²
Wire connection cross section AWG, min.: AWG 28
Wire connection cross section AWG, max.: AWG 16
Solid, min. H05(07) V-U: 0.2 mm²
Solid, max. H05(07) V-U: 1.5 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K: 0.2 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K: 1.5 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min.: 0.2 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max.: 1 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min.: 0.2 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max.: 1.5 mm²
Outer diameter of insulation, max.: 2.9 mm
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø: 2.4 mm x 1.5 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.5 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.75 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
nominal: 1 mm²
nominal: 12 mm
nominal: 10 mm
nominal: 1.5 mm²
nominal: 10 mm
Max. clamping range: 1.5 mm²
tested acc. to standard: IEC 60664-1, IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C): 14.5 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C): 10 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C): 12 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C): 8 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2: 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2: 160 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3: 160 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2: 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2: 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3: 2.5 kV
Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 100 A
Rated voltage (Use group B / CSA): 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA): 300 V
Rated current (Use group B / CSA): 10 A
Rated current (Use group D / CSA): 10 A
Wire cross-section, AWG, min.: AWG 26
Wire cross-section, AWG, max.: AWG 14
Rated voltage (Use group B / UL 1059): 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059): 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059): 10 A
Rated current (Use group D / UL 1059): 10 A
Packaging: Box
VPE length: 80 mm
VPE width: 95 mm
VPE height: 160 mm
Standard: DIN EN 61984 section 7.3.2 / 09.02 taking pattern from DIN EN 60068-2-70 / 07.96
Evaluation: available
Test: approval marking UL
Evaluation: on packaging label
Test: durability
Evaluation: passed
Standard: DIN EN 60999-1 section 7 and 9.1 / 12.00, DIN EN 60947-1 section 8.2.4.5.1 / 12.99
Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.2 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: solid 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 28/1
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 28/19
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/1
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/19
Evaluation: passed
Standard: DIN EN 60999-1 section 9.4 / 12.00
Requirement: 0.2 kg
Requirement: 0.3 kg
Requirement: 0.4 kg