BL-I/O 3.50/10/180LR PNP LED SN BK BX
Technical parameters
Type: BL-I/O 3.50/10/180LR PNP LED SN BK BX
Order No.: 1531190000
Version: PCB plug-in connector, female plug, 3.50 mm, Number of poles: 10, 180°, PUSH IN, Spring connection, Clamping range, max. : 1.5 mm², Box
GTIN (EAN): 4050118336269
Qty.: 20 pc(s).
Packaging: Box
Width: 42.3
Width (inches): 1.665 inch
Height: 14.5 mm
Height (inches): 0.571 inch
Depth: 29.1 mm
Depth (inches): 1.146 inch
Net weight: 6.181 g
Product family: OMNIMATE Signal - series BL/SL 3.50
Type of connection: Field connection
Wire connection method: PUSH IN, Spring connection
Conductor outlet direction: 180°
Number of poles: 10
L1 in mm: 31.5 mm
L1 in inches: 1.24 inch
Pin series quantity: 1
Rated cross-section: 1 mm²
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106: Safe from finger touch
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470: IP 20
Volume resistance: ≤ 5mΩ
Can be coded: Yes
Stripping length: 8 mm
Screwdriver blade: 0.4 x 2.5
Screwdriver blade standard: DIN 5264
Plugging force/pole, max.: 6 N
Pulling force/pole, max.: 6 N
Insulating material: PBT
Colour: black
Colour of operational elements: grey, blue, red
Material of operational elements: PBT
Colour chart (similar): RAL 9011
Insulating material group: IIIa
Comparative Tracking Index (CTI): ≥ 200
UL 94 flammability rating: V-0
Contact base material: Copper alloy
Contact material: Copper alloy
Contact surface: tinned
Storage temperature, min.: -40 °C
Storage temperature, max.: 70 °C
Operating temperature, min.: -50 °C
Operating temperature, max.: 75 °C
Temperature range, installation, min.: -30 °C
Temperature range, installation, max.: 75 °C
Clamping range, min.: 0.2 mm²
Clamping range, max.: 1.5 mm²
Wire connection cross section AWG, min.: AWG 24
Wire connection cross section AWG, max.: AWG 16
Solid, min. H05(07) V-U: 0.2 mm²
Solid, max. H05(07) V-U: 1.5 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K: 0.2 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K: 1.5 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min.: 0.2 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max.: 0.75 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min.: 0.2 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max.: 1 mm²
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø: 2.4 mm x 1.5 mm; 1.9mm
Type: fine-wired
nominal: 0.25 mm²
nominal: 10 mm
Type: fine-wired
nominal: 0.34 mm²
nominal: 10 mm
nominal: 0.5 mm²
nominal: 10 mm
nominal: 0.75 mm²
nominal: 10 mm
Max. clamping range: 1.5 mm²
tested acc. to standard: IEC 60664-1, IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C): 2.2 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C): 2 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C): 2.2 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C): 2 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3: 50 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3: 0.8 kV
Short-time withstand current resistance: 3 x 1s with 120 A
Rated voltage (Use group B / CSA): 50 V
Rated voltage (Use group D / CSA): 50 V
Rated current (Use group B / CSA): 5 A
Rated current (Use group D / CSA): 5 A
Wire cross-section, AWG, min.: AWG 22
Wire cross-section, AWG, max.: AWG 16
Certificate No. (UR): E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059): 50 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059): 50 V
Rated current (Use group B / UL 1059): 5 A
Rated current (Use group D / UL 1059): 5 A
Wire cross-section, AWG, min.: AWG 24
Reference to approval values: Specifications are maximum values, details - see approval certificate.
Packaging: Box
VPE length: 35 mm
VPE width: 100 mm
VPE height: 140 mm
Standard: draft DIN VDE 0627 section 6.2.2 / 09.91
Test: mark of origin, type identification, pitch, type of material
Evaluation: passed
Standard: DIN EN 60999-1 section 7 and 9.1 / 12.00, DIN EN 60947-1 section 8.2.4.5.1 / 12.99
Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.2 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.2 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: solid 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 1.5 mm²
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 24/1
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 24/19
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/1
Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/19
Evaluation: passed
Standard: DIN EN 60999 section 8.4 / 04.94
Requirement: 0.2 kg
Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.05 mm²
Requirement: 0.3 kg
Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.5 mm²
Requirement: 0.4 kg