917003
NBB8-18GM35-A0-M1-965MM-4DTM04
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: brass, nickel-plated, Output type: 4-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Cable connector L = 0.965 m. Deutsch Connector Assembly. Connector DTM04-4P. Contact 1060-20-0244. Wedge WM-4P, Degree of protection: IP67 / IP68fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 8 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 6.48 mm |
| Actuating element: | mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2) 24 mm x 24 mm x 1 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Reduction factor rBrass: | 0.45 |
| Output type: | 4-wire |
| Operating voltage: | 7 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 1600 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5% |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 4 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 100 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1484 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 EN 12895: 2015 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| E1 Type approval: | 10R-04 |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Cable connector L = 0.965 m Deutsch Connector Assembly Connector DTM04-4P Contact 1060-20-0244 Wedge WM-4P |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | brass, nickel-plated |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 |
| Mass: | 80 g |
| Scope of delivery: | 2 self locking nuts in scope of delivery |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |