913387
NMB10-18GM55-E0-5M
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 3-wire, Installation: flush (Requirements: see drawing below), Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 5 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 10 mm |
| Installation: | flush (Requirements: see drawing below) |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 8.1 mm |
| Actuating element: | Ferrous and nonferrous targets |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.25 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Reduction factor rSt37: | 1 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 240 Hz |
| Hysteresis: | 3 ... 15 typ. 10 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | ≤ 200 mA |
| Off-state current: | 10 µA |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 847 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 5 m |
| Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |