912735
NMB10-18GM65-Z9-V1
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush (Requirements: see drawing below), Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Rated operating distance: | 10 mm |
| Installation: | flush (Requirements: see drawing below) |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 8.1 mm |
| Actuating element: | Ferrous and nonferrous targets |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.25 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Reduction factor rSt37: | 1 |
| Output type: | 2-wire |
| Operating voltage: | 6 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 200 Hz |
| Hysteresis: | 5 ... 15 typ. 10 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity-conductive |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | < 3 V |
| Operating current: | 2 ... 200 mA |
| Off-state current: | ≤ 400 µA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |