912294
NMB3-8GM50-E0-V3
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector M8 x 1 , 3-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 3 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 2.43 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.3 |
| Reduction factor rCu: | 0.2 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 360 Hz |
| Hysteresis: | 5 ... 15 typ. 10 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 10 µA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Switching state indicator: | LED, red |
| Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 75 °C (-13 ... 167 °F) |
| Connection type: | Connector M8 x 1 , 3-pin |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Housing diameter: | 8 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Indonesien |
| EAN: | 4050143197972 |
| Weight: | 0.03 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |