70104267
V1D-G-ABG-PG9
Female cordset, field attachable
Single-ended female cordset, M12, D-coded, field attachablefa
| Number of pins: | 5 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| UL File Number: | E363587 |
| Operating voltage: | max. 48 V AC / 60 V DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 3 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | Screw terminals for max. 0.75 mm2 PG9 cable gland |
| Material: Contacts: | CuZn |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | Zinc die-casting, nickel-plated |
| Material: Slotted nut: | Zinc die-casting, nickel-plated |
| Cable: Sheath diameter: | 5 ... 8 mm |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |