324827
VAZ-LED-40MM-CLD-BU
Stack light LED permanent light element
Stack light LED permanent light element, bluefa. The LED permanent light element converts electrical signals to optical signals. It has been designed and tested according to EN 60947-5-1. The light element is available in various colours and the bayonet type connector allows easy installation on the corresponding terminal. The modular design permits user-defined combinations and reduces operation costs and storage costs. The illuminant based on LED technology is integrated in the spherical cap and features an excellent illumination, good resistance against shock and vibration as well as a long service life.
| Light type: | LED |
| UL File Number: | E223176 |
| Color: | blue |
| Rated operating voltage: | 24 V AC/DC |
| Protection class: | II |
| Current consumption: | 35 mA |
| Inrush current: | 500 mA |
| Ambient temperature: | -30 ... 60 °C (-22 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP66 |
| Connection: | Bayonet system |
| Material: | PC |
| Mass: | 28 g |
| Life span: | max. 50,000 h |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |