318794
V15SL-G-BK
Field-attachable male connector
Single-ended male cordset, M12, L-coded, field attachablefa
| Number of pins: | 5 |
| Connection 1: | Male connector |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Rated operating voltage: | 63 V |
| Rated operating current: | 16 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Surge protection: | Category III |
| Insulation resistance: | > 1010 Ω |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Connection type: | screw terminal |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 5-pin, M12 x 1 connector, L-coded |
| Material: Contacts: | CuZn |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | PA |
| Cable: Sheath diameter: | 8 mm ... 13 mm |
| Cable: Cores: | Cross section max. 2.5 mm2, max. 14 AWG |
| Life span: | > 100 mating cycles |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |