313285
M-LB-EX-2142
Surge Protection Barrier
Surge protection barrier for 2 signal lines, Nominal voltage 24 V DC, Surge protection barrier for non-grounded signal lines, Max. surge current (8/20 µs) 20 kA, Connection via screw terminals, DIN rail mountable, Up to SIL 3 acc. to IEC 61508pa. The device limits induced transients of different causes, e. g. lightning or switching operations. The limitation is achieved by diverting the current to earth and limiting the signal loop voltage during the duration of the overvoltage pulse. The device is used for intrinsic safety applications. The device is HART transparent. The device is mounted on a 35 mm DIN mounting rail according to EN 60715.
| Number of protected signal lines: | 2 |
| Topology: | non-grounded |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Connection: | protected area: terminals 4, 5 unprotected area: terminals 2, 3 shielding/grounding: terminal 1 (optional) |
| Rated current: | 500 mA , restrictions see derating characteristics |
| Leakage current: | < 3 µA at 24 V and 25 °C (77 °F) , line-line |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Maximum continuous operating voltage: | 30 V DC |
| Series resistance: | ≤ 3 Ω per line |
| Impulse rating: | 1 kV/0.5 kA (category C1) 10 kV/5 kA (category C2) 1 kA (category D1) |
| Impulse discharge current (10/350 µs): | 1 kA per line (2x) |
| Nominal discharge current (8/20 µs): | 5 kA per line (10x) |
| Total discharge current (8/20 µs): | 20 kA (1x) , overstressed fault mode 3 acc. to IEC 61643-21 |
| Voltage protection level: | max. 45 V line-line for nominal discharge current In max. 1400 V line-earth for nominal discharge current In |
| Impulse reset time: | < 500 ms |
| Insertion loss: | ≤ 3 dB at 0 ... 900 kHz in 100 Ω system |
| Electromagnetic compatibility: | EN 61326-3-1:2017 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2013 |
| Functional safety: | IEC/EN 61508:2010 |
| Surge protective devices for low voltage: | IEC 61643-21:2000+A1:2008+A2:2012 |
| Ambient temperature: | -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) Observe the temperature range limited by derating, see section derating. |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % , without condensation |
| Degree of protection: | IP20 , after mounting of the insulation spacer |
| Connection: | screw terminals , max. core cross section 1 x 2.5 mm2 |
| Material: | Polyamide (PA) |
| Mass: | approx. 32 g |
| Dimensions: | 6.2 x 72.4 x 93 mm |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | KIWA 19 ATEX 0003 X |
| : Marking: | II 2(1)G Ex ia [ia Ga] IIC T6...T4 Gb II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| : Temperature class: | T6, T5 or T4 , restrictions see derating characteristics |
| : Voltage: | 30 V |
| : Current: | 500 mA , restrictions see derating characteristics |
| : Internal capacitance: | negligible |
| : Internal inductance: | 20 µH |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx KIWA 19.0003X |
| IECEx approval: IECEx marking: | Ex ia [ia Ga] IIC T6...T4 Gb [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Designation: | - insulation spacer M-LB-2800 - terminal block USLKG5 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Singapur |
| EAN: | |
| Weight: | 0.05 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |