310473
INY160DH-F199-B30-2V15
Inclination sensor
This inclination sensor has a MODBUS RTU interface. With its sturdy housing and its high accuracy, it is ideally suited for applications in the fields of solar, wind or mobile equipment. Sturdy housing, High accuracy of ≤ ± 0,15°, Communication via MODBUS RTU, 2-axis with ±80° measuring rangefa
| Type: | Inclination sensor, 2-axis |
| Time delay before availability: | 320 ms |
| Measurement range: | ± 80 ° |
| Absolute accuracy: | ≤ ± 0.15 ° for measuring range ≤ ± 60° ≤ ± 0.4 ° for measuring range ≥ ± 60° |
| Response delay: | ≤ 25 ms |
| Resolution: | ≤ 0.01 ° |
| Temperature influence: | ≤ 0.004 °/K |
| MTTFd: | 900 a at 40 °C |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operating voltage: | 4.5 ... 30 V DC |
| No-load supply current: | ≤ 100 mA at 5 V DC ≤ 25 mA at 24 V DC |
| Interface type: | MODBUS RTU |
| Transfer rate: | 2.4 ... 115200 kBit/s , programmable in 7 steps , factory setting 19,2 kBit/s |
| Data format: | even parity, 1 start bit, 1 stop bit, 8 data bits |
| Node ID: | 1 ... 247 , programmable , factory setting 127 decimal |
| Output driver: | line driver RS485 |
| Standard conformity: Noise immunity: | EN 61000-6-2 |
| Standard conformity: Emitted interference: | EN 61000-6-4 |
| Standard conformity: Shock and impact resistance: | DIN EN 60068-2-27, 100 g, 6 ms |
| Standard conformity: Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6, 20 g, 10 ... 2000 Hz |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | 5-pin, M12 x 1 connector , A-coded 5-pin, M12 x 1 socket , A-coded |
| Housing material: | aluminum, corrosion-resistant |
| Degree of protection: | IP68 / IP69 |
| Mass: | approx. 200 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |