281019
OBE20M-R101-SEP-IO-V3-L
Laser thru-beam sensor
The miniature optical sensors are the first devices of their kind to offer an end-to- end solution in a small single standard design — from thru-beam sensor through to a distance measurement device. As a result of this design, the sensors are able to perform practically all standard automation tasks. Thru-beam sensor SET, Miniature design with versatile mounting options, DuraBeam Laser Sensors - durable and employable like an LED, IO-link interface for service and process data, Various frequencies for avoiding mutual interference (cross-talk immunity), Extended temperature range. 40°C ... 60°Cfa. The DuraBeam laser sensors are durable and can be used in the same way as a standard sensor. The use of Multi Pixel Technology gives the standard sensors a high level of flexibility and enables them to adapt more effectively to their operating environment.
| Emitter: | OBE20M-R101-S-IO-V3-L |
| Receiver: | OBE20M-R101-EP-IO-V3-L |
| Effective detection range: | 0 ... 20 m |
| Threshold detection range: | 30 m |
| Light source: | laser diode |
| Light type: | modulated visible red light |
| Laser nominal ratings: Note: | LASER LIGHT , DO NOT STARE INTO BEAM |
| Laser nominal ratings: Laser class: | 1 |
| Laser nominal ratings: Wave length: | 680 nm |
| Laser nominal ratings: Beam divergence: | > 5 mrad ; d63 < 2 mm in the range of 250 mm ... 750 mm |
| Laser nominal ratings: Pulse length: | 1.6 µs |
| Laser nominal ratings: Repetition rate: | max. 17.6 kHz |
| Laser nominal ratings: max. pulse energy: | 9.6 nJ |
| Diameter of the light spot: | approx. 50 mm at a distance of 20 m |
| Angle of divergence: | approx. 0.3 ° |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 : 30000 Lux |
| MTTFd: | 440 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green: constantly on - power on flashing (4Hz) - short circuit flashing with short break (1 Hz) - IO-Link mode |
| Function indicator: | Yellow LED: Permanently lit - light path clear Permanently off - object detected Flashing (4 Hz) - insufficient operating reserve |
| Control elements: | Receiver: light/dark switch |
| Control elements: | Receiver: sensitivity adjustment |
| Parameterization indicator: | IO link communication: green LED goes out briefly (1 Hz) |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | Emitter: ≤ 13 mA Receiver: ≤ 13 mA at 24 V supply voltage |
| Protection class: | III |
| Interface type: | IO-Link ( via C/Q = pin 4 ) |
| Transfer rate: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| IO-Link Revision: | 1.1 |
| Min. cycle time: | 2.3 ms |
| Process data width: | Emitter: Process data output: 2 Bit Receiver: Process data input: 2 Bit Process data output: 2 Bit |
| SIO mode support: | yes |
| Device ID: | Emitter: 0x110402 (1115138) Reciever: 0x110302 (1114882) |
| Compatible master port type: | A |
| Test input: | emitter deactivation at +UB |
| Switching type: | The switching type of the sensor is adjustable. The default setting is: C/Q - Pin4: NPN normally open / dark-on, PNP normally closed / light-on, IO-Link |
| Signal output: | 1 push-pull (4 in 1) output, short-circuit protected, reverse polarity protected, overvoltage protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA , resistive load |
| Usage category: | DC-12 and DC-13 |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | 1250 Hz |
| Response time: | 0.4 ms |
| Communication interface: | IEC 61131-9 |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Laser safety: | EN 60825-1:2014 |
| UL approval: | E87056 , cULus Listed , class 2 power supply , type rating 1 |
| FDA approval: | IEC 60825-1:2007 Complies with 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for deviations pursuant to Laser Notice No. 50, dated June 24, 2007 |
| Ambient temperature: | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 13.9 mm |
| Housing height: | 33.8 mm |
| Housing depth: | 18.3 mm |
| Degree of protection: | IP67 / IP69 / IP69K |
| Connection: | M8 x 1 connector, 3-pin |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | Emitter: approx. 10 g receiver: approx. 10 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |