244277
DK12-11-IO/A/92/136
Print mark contrast sensor
Print mark contrast sensor with IO-Link interface, 11 mm detection range, RGB light perpendicular to the longitudinal direction of the housing, light/dark on, 2 push-pull outputs, M12 plug, IO-link interface for service and process data, Diffuse mode sensor for recording any print mark, TEACH-IN, static and dynamic, 40 µs response time, suitable for extremely rapid scanning processes, 3 emitter colors: green, red and bluefa. The contrast sensor DK12 with an IO-Link interface makes continuous communication with the diagnosis system and the parameter assignment up to the sensor level available for the first time. That way it is ensured that the intelligence which is already integrated in each DK12-contrast sensor, is harnessed to the full. This will offer a number of special advantages during service (remedial action, maintenance und device exchange), commissioning (cloning, identification, configuration and localization) or during operation (change of job, continuous parameter monitoring und online diagnosis).
| Sensor range: | 11 mm ± 2 mm |
| Light source: | 3 LEDs (R,G,B) |
| Light type: | Visible green/red/blue, modulated light |
| Light spot representation: | 3 mm x 1 mm , light spot perpendicular to housing |
| Angle deviation: | max. ± 3° |
| Teach-In: | static and dynamic Teach-In |
| Operation indicator: | LED green, statically lit Power on , Undervoltage indicator: Green LED, pulsing (approx. 0.8 Hz) , short-circuit : LED green flashing (approx. 4 Hz) , IO link communication: green LED goes out briefly (1 Hz) |
| Function indicator: | 2 LEDs yellow, light up in case of detection |
| Teach-In indicator: | Teach-In mark: LED green/yellow equiphase flashing; 2,5 Hz . Teach-In background: LED green/yellow non equiphase flashing; 2,5 Hz . Teach-In dynamic: LED green/yellow equiphase flashing; 1.0 Hz . Teach Error:LED green/yellow non equiphase flashing; 8.0 Hz . |
| Control elements: | Teach-In rotary switch for Switching operation, Teach-In mark, Teach-In background and dynamic Teach-In |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC / when operating in IO-Link mode: 18 ... 30 V |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 60 mA at 24 V supply voltage |
| Interface type: | IO-Link |
| Protocol: | IO-Link V1.0 |
| Mode: | COM 2 (38.4 kBaud) |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 2 push-pull (4 in 1) outputs, complementary, short-circuit proof, reverse polarity protected |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Switching frequency: | 12.5 kHz |
| Response time: | 40 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Protection class: | II, rated voltage ≤ 250 V AC with pollution degree 1-2 according to IEC 60664-1 |
| UL approval: | cULus Listed , Class 2 power source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 75 °C (-40 ... 167 °F) |
| Housing width: | 41.5 mm |
| Housing height: | 49 mm |
| Housing depth: | 15 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 4-pin, M12 metal connector , can be rotated 90° |
| Material: Housing: | Frame: nickel plated, die cast zinc, Laterals: glass-fiber reinforced plastic PC |
| Material: Optical face: | Plastic pane |
| Mass: | 60 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |