240276
NBN40-U10-E2-25M
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PA/metal with epoxy powder coating, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 25 m, Degree of protection: IP68 / IP69Kfa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 40 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 32.4 mm |
| Actual operating distance: | 36 ... 44 mm typ. 40 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.31 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.74 |
| Reduction factor rBrass: | 0.39 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 150 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1510 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 25 m |
| Core cross-section: | 3 x 0.5 mm2 |
| Housing material: | PA/metal with epoxy powder coating |
| Sensing face: | PA |
| Degree of protection: | IP68 / IP69K |
| Mass: | 225 g |
| Note: | Tightening torque: 1.8 Nm (housing) Tightening torque: 1.0 Nm (Screw terminal) |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |