103646
P-LB-1.F.1236
Surge protection barrier
This Surge Protection Barrier is designed for use with K-System (KF modules). By simply snapping the barriers into a standard KF module, the modules are safely protected against voltage surges of different origin (e. g. lightning stroke, switching impulse, etc.). This is achieved by diverting the transient current to ground and limiting the signal line voltage to a safe level for the duration of the surge. The end digits of the model designation correspond to the protected terminals of the respective KF module. For additional information, refer to the manual and www.pepperl-fuchs.com. Note:. Surge Protection Barriers must always be connected to a solid and effective ground and be at the same equipotential level as the instrument it is protecting. The ground system must comply with all applicable regulations.
| Number of protected signal lines: | 4 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | approx. 70 g |
| Dimensions: | 20 x 62 x 115 mm (0.8 x 2.4 x 4.5 inch) |
| Mounting: | on the KF module |
| EU-Type Examination Certificate: | PTB 02 ATEX 2044 |
| : Marking: | II (1)G [Ex ia Ga] IIC |
| : Internal capacitance: | negligible |
| : Internal inductance: | 300 µH |
| Certificate: | PF 16 CERT 3908 X |
| : Marking: | II 3G Ex nA IIC T4 Gc |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx BAS 12.0123 |
| IECEx approval: IECEx marking: | [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I |
| IECEx approval: Standards: | IEC 60079-0:2011 , IEC 60079-11:2011 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Indonesien |
| EAN: | 4050143072651 |
| Weight: | 0.07 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |