103372
KFA5-SR2-Ex1.W.LB
Switch Amplifier
1-channel isolated barrier, 115 V AC supply, Dry contact or NAMUR inputs, Relay contact output, Fault relay contact output, Line fault detection (LFD), Reversible mode of operation, Up to SIL 2 acc. to IEC 61508/IEC 61511pa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It transfers digital signals (NAMUR sensors/mechanical contacts) from a hazardous area to a safe area. The proximity sensor or switch controls a form C changeover relay contact for the safe area load. The normal output state can be reversed using switch S1. Switch S2 allows output II to be switched between a signal output or an error message output. Switch S3 is used to enable or disable line fault detection of the field circuit. During an error condition, relays revert to their de-energized state and LEDs indicate the fault according to NAMUR NE44.
| Signal type: | Digital Input |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 2 |
| Connection: | terminals 14, 15 |
| Rated voltage: | 103.5 ... 126 V AC , 45 ... 65 Hz |
| Power dissipation: | 1.2 W |
| Power consumption: | max. 1.3 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2+, 3- |
| Rated values: | acc. to EN 60947-5-6 (NAMUR) |
| Open circuit voltage/short-circuit current: | approx. 8 V DC / approx. 8 mA |
| Switching point/switching hysteresis: | 1.2 ... 2.1 mA / approx. 0.2 mA |
| Line fault detection: | breakage I ≤ 0.1 mA , short-circuit I > 6 mA |
| Pulse/Pause ratio: | min. 20 ms / min. 20 ms |
| Connection side: | control side |
| Connection: | output I: terminals 7, 8, 9 ; output II: terminals 10, 11, 12 |
| Output I: | signal ; relay |
| Output II: | signal or error message ; relay |
| Contact loading: | 253 V AC/2 A/cos φ > 0.7; 126.5 V AC/4 A/cos φ > 0.7; 40 V DC/2 A resistive load |
| Energized/De-energized delay: | approx. 20 ms / approx. 20 ms |
| Mechanical life: | 107 switching cycles |
| Switching frequency: | ≤ 10 Hz |
| Input/Output: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Input/power supply: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Output/power supply: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Output/Output: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Display elements: | LEDs |
| Control elements: | DIP-switch |
| Configuration: | via DIP switches |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Low voltage: Directive 2014/35/EU: | EN 61010-1:2010 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Input: | EN 60947-5-6:2000 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | PTB 00 ATEX 2081 |
| Low voltage: Marking: | II (1)G [Ex ia Ga] IIC II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Low voltage: Input: | Ex ia |
| Low voltage: Voltage: | 10.6 V |
| Low voltage: Current: | 19.1 mA |
| Low voltage: Power: | 51 mW (linear characteristic) |
| Supply: Maximum safe voltage: | 126.5 V AC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Output: Contact loading: | 253 V AC/2 A/cos φ > 0.7; 126.5 V AC/4 A/cos φ > 0.7; 40 V DC/2 A resistive load |
| Output: Maximum safe voltage: | 253 V AC (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0035 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0145 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0047 |
| IECEx approval: | IECEx PTB 11.0031 |
| CSA approval: Approved for: | [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |