099583
V16-G
Female cordset, field attachable
Female connector, dia. 24, 6-pin+PE, field attachablefa
| Number of pins: | 6 + PE |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | Rd 24 |
| Operating voltage: | max. 250 V |
| Operating current: | max. 10 A |
| Ambient temperature: | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 1 x socket, Rd 24 x 1/8" screw terminal for max. 1.5 mm2 PG9 cable gland |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Body: | PBT |
| Cable: Sheath diameter: | 6 ... 8 mm |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |