099334
U-G1F
AS-Interface module mounting base
The U-G1F lower section makes it possible to connect slaves from the G1 and G4 series to the AS-Interface without an additional power supply (EMS). It features two connections to the AS-Interface which are linked together. In this way it can serve as a distributor from one AS-Interface arm to another. When an upper section (module or VAZ-DK-G1 cover) is mounted, the flat cables are pressed into the insulation penetration blades, thus creating a contact. AS-Interface module mounting base for connection to flat cable (AS-Interface)fa
| UL File Number: | E223772 |
| Current loading capacity: | ≤ 2 A for max. 40 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 (only in connection with module or cover) |
| Connection: | 2 AS-Interface flat cables |
| Material: Housing: | PBT |
| Dimensions: | about 80, 45, 20 mm (L, W, H) |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |