098455
U-G1FFA
AS-Interface module mounting base
AS-Interface module mounting base with adressing jack for connection to flat cable (AS-Interface and external auxiliary power)fa. The U-G1FFA base allows slaves to be connected to AS-Interface with additional supply (EEMS). It has one connection type to AS-Interface and an other one to auxiliary power, which are not interconnected. When mounting the upper part (module or cover VAZ-DK-G1) the flat cable will be pressed in the contact prongs and are thereby connected. Moreover, an integrated addressing jack can be used to configure the upper part in the wired AS-Interface network. In this case, the controller indicates "Alarm Config", since the slave is disconnected from the supply. After removing the addressing plug, the controller restarts independently.
| UL File Number: | E223772 |
| Current loading capacity: | ≤ 2 A for max. 40 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 (only in connection with module or cover) |
| Connection: | Flat cable for AS-Interface and external power supply |
| Material: Housing: | PBT |
| Dimensions: | about 80, 45, 20 mm (L, W, H) |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |