096863
KFD2-ER-1.5
Conductivity Switch Amplifier
This signal conditioner provides the AC measuring voltage for the levelsensing electrodes. 1-channel signal conditioner, 24 V DC supply (Power Rail), Level sensing input, Adjustable range 1 kΩ .. 30 kΩ, Relay contact output, Minimum/maximum controlpa. Once the measured medium reaches the electrodes, the unit reacts by energizing a form C changeover relay contact. The module is voltage and temperature stabilized and guarantees defined switching characteristics. An electronic holding circuit is used that allows minimum/maximum control. Since the conductance of the media may vary, the relay response sensitivity is adjustable. The normal output state can be reversed through the mode of operation switch S1.
| Signal type: | Digital Input |
| Connection: | Power Rail or terminals 11+, 12- |
| Rated voltage: | 20 ... 30 V DC |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1 (mass), 2 (min), 3 (max) |
| Open circuit voltage/short-circuit current: | approx. 10 V AC (approx. 1 Hz) / approx. 5 mA |
| Control input: | min./max. control system: terminals 1, 2, 3 on/off control system: terminals 1, 3 |
| Response sensitivity: | 1 ... 30 kΩ , adjustable via potentiometer (20 turns) |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 7, 8, 9 |
| Output: | 1 changeover contact |
| Contact loading: | 253 V AC/2 A/cos φ > 0.7; 40 V DC/2 A resistive load |
| Energized/De-energized delay: | approx. 1 s / approx. 1 s |
| Input/Output: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Input/power supply: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Output/power supply: | reinforced insulation according to IEC/EN 61010-1, rated insulation voltage 300 Veff |
| Display elements: | LEDs |
| Control elements: | DIP-switch potentiometer |
| Configuration: | via DIP switches via potentiometer |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Low voltage: Directive 2014/35/EU: | EN 61010-1:2010 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals , max. 2.5 mm2 |
| Mass: | approx. 110 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| Control elements: | switch S1 Position I open circuit current: In the open circuit current principle, the relay becomes active when the limit is reached. Position II closed circuit current: In closed circuit current principle, the relay is activated when power is applied. The relay is deactivated when the limit is reached. |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-GY(-UPR-03) |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |