093890
NJ20P+U4+A2-V1
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PBT, Output type: 4-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP68fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 20 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 16.2 mm |
| Reduction factor rAl: | 1 |
| Reduction factor rCu: | 1 |
| Reduction factor rSt37: | 0 |
| Reduction factor rBrass: | 1 (Minimum distance: 2 mm) |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 200 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP68 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |