088820
RL39-54/32/40a/82a/116
Retroreflective sensor
Retroreflective sensor for standard applications, polarization filter, detection range 12 m, red light, sensitivity adjuster, light/dark on, prefault output, PNP output, terminal compartment, Glare protected with polarization filter, Visible red light, Light/dark ON, switchable, Degree of protection IP67fa
| Effective detection range: | 0 ... 5 m |
| Reflector distance: | 0.1 ... 5 m |
| Threshold detection range: | 6 m |
| Reference target: | H50 reflector |
| Light source: | LED red |
| Light type: | modulated visible red light |
| Polarization filter: | yes |
| Ambient light limit: | IEC / EN 60947-5-2 , 10000 Lux |
| MTTFd: | 800 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow: switching state LED red: pre-fault indication |
| Control elements: | Sensing range adjuster, light-on/dark-on changeover switch |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Pre-fault indication output: | 1 PNP, active when falling short of the stability control |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 200 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Switching frequency: | ≤ 300 Hz |
| Response time: | ≤ 1.5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25 mm |
| Housing height: | 64 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 100 g |
| Scope of delivery: | Mounting aid , Reflector |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |