087799
OBS4000-18GM60-E4-V1
Retroreflective sensor
Retroreflective sensor with polarization filter, Dual color indication LED, Glare protected with polarization filter, Light/dark ON, programmable, Sensitivity adjuster for optimal adaptation to the application, Degree of protection IP67fa
| Effective detection range: | 0 ... 4 m |
| Threshold detection range: | 4.5 m |
| Reference target: | H50 reflector |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 660 nm |
| Polarization filter: | yes |
| Diameter of the light spot: | approx. 200 mm at detection range 4 m |
| Angle of divergence: | 3 ° |
| Optical face: | frontal |
| Ambient light limit: | 10000 Lux |
| Operation indicator: | LED green |
| Function indicator: | Dual color-LED, yellow/green yellow: switching state green: power on flashing: stability control |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 25 ms |
| Switching type: | light/dark on electrically switchable |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Standard conformity: Standards: | UL 508 |
| UL approval: | cULus Listed, Type 1 enclosure |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Material: Housing: | brass, nickel-plated |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | 45 g |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |