087792
OBE10M-18GM60-SE5
Thru-beam sensor
Thru-beam sensor, Dual color indication LED, Light/dark ON, programmable, Sensitivity adjuster for optimal adaptation to the application, Degree of protection IP67, Strong metallic housing in cylindrical shape M18 x 1fa
| Emitter: | OBE10M-18GM60-S |
| Receiver: | OBE10M-18GM60-E5 |
| Effective detection range: | 0 ... 10 m |
| Adjustment range: | 0 ... 10000 mm |
| Reference target: | receiver |
| Light source: | IRED |
| Light type: | 880 nm IR light |
| Diameter of the light spot: | approx. 600 mm at detection range 10 m |
| Ambient light limit: | 10000 Lux |
| Operation indicator: | LED green (emitter) |
| Function indicator: | Dual color-LED, yellow/green yellow: switching state green: power on flashing: stability control |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA (device) |
| Time delay before availability: | ≤ 25 ms |
| Switching type: | light/dark on electrically switchable |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Standards 2: | UL 508 |
| UL approval: | cULus Listed, Type 1 enclosure |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Approvals: | CE, cULus Listed 57M3 (Only in association with UL Class 2 power supply; Type 1 enclosure) |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 2 m fixed cable |
| Material: Housing: | brass, nickel-plated |
| Material: Optical face: | PC |
| Mass: | 110 g per device |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | VN |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |