072022
KFD2-PT2-Ex1-4
Potentiometer Converter
This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It provides the source voltage to a potentiometer and transfers its wiper position from hazardous areas to safe areas. It then converts the signal to a 0 mA .. 20mA current output. 1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Potentiometer input, Current output 0 mA ... 20 mA, Lead resistance compensation adjustment, Accuracy 0.05 %, Up to SIL 2 acc. to IEC 61508pa. The unit can be used in a 3-, 4-, or 5-wire configuration depending on the required measurement accuracy. Terminals 2 and 5 are used as the sense line for the potentiometer lead resistance compensation in a 5-wire configuration. The barrier’s potentiometer can be used to compensate for lead resistance up to 5 % of the hazardous area potentiometer value.
| Signal type: | Analog input |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 2 |
| Connection: | Power Rail or terminals 11+, 12- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | within the supply tolerance |
| Power dissipation: | 1 W |
| Power consumption: | 1.3 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 4-, 5-, 3+, 2+, 1+ |
| Potentiometer: Types of measuring: | 3-, 4-, 5-wire technology |
| Potentiometer: Nominal resistance: | 800 Ω to 100 kΩ |
| Potentiometer: Supply voltage: | approx. 4.7 V |
| Lead resistance: | 5 % of the potentiometer resistance (adjustable) |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 7-, 8+ |
| Current output: | 0 ... 20 mA, load ≤1 kΩ |
| Accuracy: | 0.05 % |
| Deviation: Linearity: | ≤ ± 10 µA |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | ≤ 1 µA/K |
| Rise time: | 10 to 90 % ≤ 8 ms; 10 to 90 % within 1 % of span ≤ 25 ms |
| Output/power supply: | functional insulation, rated insulation voltage 50 V AC |
| Control elements: | potentiometer |
| Configuration: | via potentiometer |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2006 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Protection against electrical shock: | UL 61010-1 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 120 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | BAS 00 ATEX 7171 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)G [Ex ia Ga] IIC , II (1)D [Ex ia Da] IIIC , I (M1) [Ex ia Ma] I (-20 °C ≤ Tamb ≤ 60 °C) |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 10.4 V DC |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 31.4 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 82 mW |
| Supply: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Output: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | TÜV 02 ATEX 1797 X |
| Output: Marking: | II 3G Ex nA II T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0129 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0173 (cULus) |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx BAS 10.0060 IECEx BAS 10.0061X |
| IECEx approval: IECEx marking: | [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I Ex ec IIC T4 Gc |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-BU(-UPR-03) |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | SG |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |