050087
U-G1PP
AS-Interface module mounting base
AS-Interface module mounting base for connection to round cable (AS-Interface and external auxiliary power)fa. The base U-G1PP allows to connect slaves with additional supply (EEMS) to AS-Interface. It has one connection type to AS-Interface and an other to the auxiliary power, which are not interconnected. The cable bushings are designed for round cables, they can be connected by screw terminals.
| UL File Number: | E198304 |
| Current loading capacity: | ≤ 5 A for max. 40 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 (only in connection with module or cover) |
| Connection: | PG11 round cable for AS-Interface and external power supply core cross-section ≤ 2.5 mm |
| Material: Housing: | PBT |
| Dimensions: | about 80, 45, 34 mm (L, W, H) |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | DE |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |