026525
NJ30+U1+DW1-1
Inductive rotation speed monitor
Series: VariKont ®, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: screw terminals, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Frequency range: | 0.1 ... 1 Hz , adjustable |
| Rated operating distance: | 30 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 24.3 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Operating voltage: | 15 ... 60 V DC |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA |
| Switching state indicator: | LED 1: yellow |
| Damping indicator: | LED 2: yellow |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | screw terminals |
| Information for connection: | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| : Minimum core cross-section: | without wire end ferrule 0.5 mm2 , with connector sleeves 0.34 mm2 |
| : Maximum core cross-section: | without wire end ferrule 2.5 mm2 , with connector sleeves 1.5 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | 4050143002450 |
| Weight: | 0.26 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |