025985
SJ15-E2-4M
Inductive slot sensor
Series: Slot type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 4 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Slot width: | 15 mm |
| Depth of immersion (lateral): | 17 ... 20 mm |
| Output polarity: | DC |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5% |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| MTTFd: | 1500 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 4 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: Cable diameter: | 6.4 mm ± 0.2 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |