024681
NJ6-F-E2
Inductive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 6 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 4.8 mm |
| Actual operating distance: | 5.4 ... 6.6 mm typ. |
| Reduction factor rAl: | 0.22 |
| Reduction factor rCu: | 0.2 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 500 Hz |
| Hysteresis: | 0 ... 0.3 typ. 0.1 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | ≤ 0.5 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 15 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 990 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 2 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | ID |
| EAN: | |
| Weight: | 0.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |