66553400
MLD520-XR1
MLD520-XR1 - Single beam safety device receiver
| Series: | MLD 500 |
| Functions: | Start/restart interlock (RES), selectable, Contactor monitoring (EDM), selectable |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 % |
| Current consumption, max.: | 150 mA, Without external load |
| Fuse: | External with max. 3 A |
| Number of digital switching inputs: | 3 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 5 mA |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 2 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Current load, max.: | 380 mA |
| Load inductivity: | 2,200,000 µH |
| Load capacity: | 0.3 µF |
| Residual current, max.: | 0.2 mA |
| Residual current, typ.: | 0.002 mA |
| Voltage drop: | 1 V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | +24 V switching |
| Function: | "State of OSSDs" signal output |
| Response time: | 25 ms |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Permissible conductor cross section, typ.: | 0.25 mm² |
| Permissible cable resistance to load, max.: | 200 Ω |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 193 mm x 64.7 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 600 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| US patents: | US 6,418,546 B, US 7,741,595 B |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27272701 |
| eCl@ss 9.0: | 27272701 |
| ETIM 5.0: | EC001831 |
| ETIM 6.0: | EC001831 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.60 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |