66533402
MLD510-XR1E/A
MLD510-XR1E/A - Single beam safety device receiver
| Series: | MLD 500 |
| Functions: | Automatic restart |
| Functions: | Automatic restart |
| Integrated muting indicator: | No |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1:2008 |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 50 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching voltage high, min.: | 18.2 V |
| Switching voltage low, max.: | 2.5 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | Safe slave |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Thread size: | M12 |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| US patents: | US 6,418,546 B, US 7,741,595 B |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| eCl@ss 8.0: | 27272701 |
| eCl@ss 9.0: | 27272701 |
| ETIM 5.0: | EC001831 |
| ETIM 6.0: | EC001831 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| US patents: | US 6,418,546 B, US 7,741,595 B |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27272701 |
| eCl@ss 9.0: | 27272701 |
| ETIM 5.0: | EC001831 |
| ETIM 6.0: | EC001831 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.60 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |