66533301
MLD510-R4/A
MLD510-R4/A - Multiple light beam safety device receiver
| Series: | MLD 500 |
| Device type: | Receiver |
| Functions: | Automatic restart |
| Reflective element for laser alignment aid: | No |
| Integrated muting indicator: | No |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 140 mA |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 140 mA |
| Response time: | 30 ms |
| Function: | Process |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Function: | Process |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type of connection: | Connector |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 1,000 mm x 64.7 mm |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Type of display: | LED, Integrated muting indicator |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| eCl@ss 8.0: | 27272703 |
| eCl@ss 9.0: | 27272703 |
| eCl@ss 8.0: | 27272703 |
| eCl@ss 9.0: | 27272703 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| ETIM 6.0: | EC001832 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 2.20 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |