580028
ASM2E/1
ASM2E/1 - AS-i safety monitor
| Series: | ASM2 |
| Functions: | Service button for manual error unlocking and automatic device swap-out of the safe AS-i slaves, Activation/deactivation of function modules, Diagnostics data transfer via AS-Interface, Dynamic contactor monitoring (EDM), selectable, Error unlocking via AS-Interface, Monitoring modules with contact bounce filter, Monitoring modules with contact-simultaneity monitoring, Programmable logic operators, FLIP-FLOP, Programmable logic operators, switch on/off delay, Programmable logic operators, system statuses, Start/restart interlock (RES), selectable, Status LED display for AS-Interface communication, OSSD, start/restart interlock, protective mode, errors, STOP 0 / STOP 1, Support of AS-Interface A/B technology, System signal output |
| Number of configurable function modules: | 48 Piece(s) |
| Number of programmable logic operators, OR (inputs): | 6 Piece(s) |
| Number of programmable logic operators, AND (inputs): | 6 Piece(s) |
| Muting function: | No |
| Selectable functions for AS-i actuator: | Start/restart interlock (RES), AS-i actuator error unlocking, Dynamic contactor monitoring (EDM) |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 9.1E-09 per hour |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| STOP category: | 0 and 1, IEC/EN 60204-1 |
| STOP category: | 0 and 1, IEC/EN 60204-1 |
| B10d at AC15 (inductive load): | 100,000 number of cycles, (2 A, 230 V), 250,000 (1 A, 230 V), 540,000 (0.5 A, 230 V) |
| B10d at AC15 (inductive load): | 100,000 number of cycles, (2 A, 230 V), 250,000 (1 A, 230 V), 540,000 (0.5 A, 230 V) |
| Number of safety monitors, additional text: | With maximum 31 integrated AS-Interface slaves |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Number of safe AS-i switching signals: | 1 Piece(s) |
| Number of safe AS-i switching signals: | 1 Piece(s) |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -15 ... 15 % |
| Current consumption from AS-i circuit: | 45 mA |
| Current consumption from AS-i circuit: | 45 mA |
| Fuse: | External with max. 4 A semi time-lag |
| Fuse: | External with max. 4 A semi time-lag |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 1 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Switching voltage, typ.: | 22 V |
| Voltage type: | DC |
| System reaction time: | 40 ms |
| Readiness delay: | 10 ms |
| Readiness delay: | 10 ms |
| Function: | Process |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | Monitor 7.F |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Function: | AS-i interface, Signal IN, Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| Function: | Configuration interface |
| Function: | Configuration interface |
| Designation on device: | CONFIG |
| Designation on device: | CONFIG |
| Dimension (W x H x L): | 45 mm x 105 mm x 120 mm |
| Dimension (W x H x L): | 45 mm x 105 mm x 120 mm |
| Net weight: | 420 g |
| Net weight: | 420 g |
| Housing color: | Black |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Type of configuration: | Software, Teach-in |
| Operational controls: | PC software, Control buttons |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 20, Only suitable for use in electrical operating rooms/cabinets with IP 54 minimum degree of protection. |
| Degree of protection: | IP 20, Only suitable for use in electrical operating rooms/cabinets with IP 54 minimum degree of protection. |
| Protection class: | III |
| Certifications: | AS-i, c TÜV Rheinland US, c UL US, TÜV Rheinland |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.40 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |