547815
MSI-EM202-4RO
MSI-EM202-4RO - Safe output module
Funktionen: Überwachung aller sicherheitsgerichteter Funktionen in Maschinen und Anlagen, Erweiterungsmodul für das programmierbare Sicherheits-Schaltgerät MSI 200, Erweiterung um 4 sichere Relaisausgänge; SIL: 3, IEC 61508; Performance Level (PL): e, EN ISO 13849-1; Kategorie: 4, EN ISO 13849; Anzahl Meldeausgänge: 4 St.; Anschluss: Federkraftklemme; Abmessung: 22,5 mm x 114,5 mm x 112 mm; Zulassungen: c UL US, TÜV Rheinland
| Series: | MSI-EM |
| Application: | Monitoring of safety functions |
| Number of safe I/Os: | 4 OUT relays |
| Functions: | Monitoring of all safe functions in machines and systems, Extension module for the MSI 200 programmable safety controller, Extension with 4 safe relay outputs |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 0.00000000003 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| B10d at DC13 (inductive load): | 780,000 number of cycles |
| B10d at AC15 (inductive load): | 1,960,000 number of cycles |
| Protective circuit: | Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -15 ... 10 % |
| Overvoltage category: | III |
| Number of signal outputs: | 4 Piece(s) |
| Status indicator: | 2 LEDs (green, red) |
| Limiting continuous current: | 4 A |
| Nominal voltage: | 24 V DC, (A1/A2) |
| Limiting continuous current: | 50 mA |
| Readiness delay: | 10,000 ms |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Relay, NO |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Spring-cage terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Function: | Internal communication interface |
| Type of connection: | TBUS DIN rail |
| Connection cross sections: | 0.2 to 1.5 mm² |
| Type of connection: | Terminal |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 180 g |
| Function: | Internal communication interface |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Mechanical life time: | 100,000,000 actuation cycles |
| Ambient temperature, operation: | -5 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 20 (housing), IP 20 (terminals) |
| Certifications: | c UL US, TÜV Rheinland |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| Ambient temperature, operation: | -5 ... 45 °C |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| Certifications: | c UL US, TÜV Rheinland |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.27 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |