50144041
FT328I.3/2N-M12P1
FT328I.3/2N-M12P1 - Energetic diffuse sensor
| Series: | 328 |
| Operating principle: | Diffuse reflection principle |
| Application: | Detection of labels on bottles |
| Operating range, white 90%: | 0.08 ... 0.1 m |
| Operating range limit, white 90%: | 0.08 ... 0.12 m |
| Light source: | LED, Infrared |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Function: | Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Thread size: | M18 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 46 mm |
| Housing material: | Plastic, V2A, ABS, Stainless steel |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 20 g |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270903 |
| eCl@ss 9.0: | 27270903 |
| ETIM 5.0: | EC001821 |
| ETIM 6.0: | EC001821 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | China |
| EAN: | |
| Weight: | 0.04 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |