SET PRK5/4P-200-M12+BTU200MVKT
SET PRK5/4P-200-M12+BTU200MVKT - Polarized retro-reflective photoelectric sensor set
| Series: | 5 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Pre-mounted on: | Mounting system |
| Special version: | Article set |
| Operating range: | 0.02 ... 4.5 m, With reflector TK(S) 100x100 |
| Operating range limit: | 0.02 ... 6 m, With reflector TK(S) 100x100 |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Function: | Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 14 mm x 32.5 mm x 20.2 mm |
| Housing material: | Plastic, ABS |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 40 g |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |