50143582
CMS708i-ENC1-0640-0720
CMS708i-ENC1-0640-0720 - Contour measurement system
| Series: | CMS 7xxi |
| Contains: | 1x dongle CMS700, 1x rotary encoder |
| Order guide: | Additional models on request |
| Functions: | For a minimum object height ≥ 5 mm |
| Operating range: | 0.1 ... 4.5 m |
| Operating range, transparent media: | 0.1 ... 1.75 m |
| Measurement field length 1: | 640 mm |
| Measurement field length 2: | 720 mm |
| Beam spacing: | 5 mm |
| Output current, continuous current per channel, max.: | 100 mA |
| Supply voltage UB: | 100 ... 263 V, AC |
| Number of digital switching inputs: | 4 Piece(s) |
| Type: | Digital switching input |
| Voltage type: | DC |
| Switching voltage: | 24 V, VIN |
| Number of digital switching outputs: | 4 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | AC |
| Switching voltage: | 24 V, VIN |
| Type: | EtherNet TCP/IP |
| Function: | Configuration / process data |
| Number of connections: | 7 Piece(s) |
| Function: | Earthing |
| Type of connection: | Earthing strap |
| Material: | Metal |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Harting connector |
| Material: | Metal |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Height measuring light curtain connection |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Rotary encoder connection (not in combination with length measuring light curtain) |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | External Ethernet TCP/IP connection |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | PROFINET IN connection (optional) |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic |
| Note: | Dimensions of individual set items, see dimensioned drawings |
| Note: | This information refers to the switch cabinet |
| Type of display: | LED |
| Type of configuration: | performed via webConfig |
| Operational controls: | Rotary switch |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 45 °C |
| Customs tariff number: | 90314990 |
| eCl@ss 8.0: | 27270910 |
| eCl@ss 9.0: | 27270910 |
| ETIM 5.0: | EC002549 |
| ETIM 6.0: | EC002549 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 15.00 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |