LCS-1M18T-N15NNC-K020T
LCS-1M18T-N15NNC-K020T - Capacitive sensor
| Series: | LCS-1 |
| Switching distance Sn: | 2 ... 15 mm |
| Assured switching distance: | 15 mm |
| MTTF: | 300 years |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 35 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 15 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 15 % |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 2 % |
| Rated operating current: | 300 mA |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | NC (normally closed) |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PTFE |
| Number of conductors: | 3 -wire |
| Wire cross section: | 0.2 mm² |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M18 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 73 mm |
| Type of installation: | Non-embedded |
| Housing material: | Plastic, Teflon (PTFE) |
| Sensing face material: | Plastic, Teflon (PTFE) |
| Cover material: | Plastic, Teflon (PTFE) |
| Net weight: | 110 g |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer (20 turns) |
| Switching distance, adjustable: | Yes |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 70 °C |