50135697
LCS-1M12P-F04PNC-M12
LCS-1M12P-F04PNC-M12 - Capacitive sensor
| Series: | LCS-1 |
| Switching distance Sn: | 1 ... 4 mm |
| Assured switching distance: | 4 mm |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 15 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 20 % |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 2 % |
| Rated operating current: | 100 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Digital switching output |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NC (normally closed) |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cylindrical |
| Thread size: | M12 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 12 mm x 75 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Plastic, Polybutylene (PBT) |
| Sensing face material: | Plastic, Polybutylene (PBT) |
| Cover material: | Plastic, Polybutylene (PBT)/polyamide (PA 12) |
| Net weight: | 13 g |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer (12 turns) |
| Function of the operational control: | Sensitivity adjustment |
| Switching distance, adjustable: | Yes |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 85 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270102 |
| eCl@ss 9.0: | 27270102 |
| ETIM 5.0: | EC002715 |
| ETIM 6.0: | EC002715 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Ungarn |
| EAN: | |
| Weight: | 0.01 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |