50135419
LSSR 55,300-S12 Ex
LSSR 55,300-S12 Ex - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 55 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | All stainless steel housing, Activation input |
| Operating range: | 0 ... 8.5 m |
| Operating range limit: | 0 ... 10 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 14 mA |
| Function: | Signal IN, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 300 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 19.1 mm x 66 mm x 37 mm |
| Housing material: | Stainless steel, AISI 316L |
| Lens cover material: | Plastic with scratch-resistant Indium protective coating |
| Net weight: | 60 g |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Through-hole mounting |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 70 °C |
| Ex device category: | 3 |
| Ex-Zone: | 2, 22 |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.19 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |