ISS 218MM/4NC-8E0-200-S12
ISS 218MM/4NC-8E0-200-S12 - Inductive switch
On Request. Please send us an email to inquire the price and avaliability.
"ucnguBrctvdgcxgt0eqo"
Description
Technical parameters
Series: 218
Typ. operating range limit Sn: 8 mm
Operating range Sa: 0 ... 6.4 mm
Protective circuit: Polarity reversal protection, Inductive protection, Short circuit protected
Supply voltage UB: 10 ... 30 V, DC
Residual ripple: 0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current: 0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr): 10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr): 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C
Switching hysteresis: 10 %
Number of digital switching outputs: 1 Piece(s)
Voltage type: DC
Switching current, max.: 200 mA
Residual current, max.: 0.1 mA
Voltage drop: ≤ 2 V
Switching element: Transistor, PNP
Switching principle: NC (normally closed)
Switching frequency: 1,500 Hz
Readiness delay: 60 ms
Number of connections: 1 Piece(s)
Function: Voltage supply, Signal OUT
Type of connection: Cable with connector
Cable length: 200 mm
Sheathing material: PUR
Cable color: Gray
Wire cross section: 0.34 mm²
Thread size: M12
Type: Male
Material: Metal
No. of pins: 4 -pin
Encoding: A-coded
Design: Cylindrical
Thread size: M18 x 1 mm
Dimension (Ø x L): 18 mm x 35 mm
Type of installation: Embedded
Housing material: Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material: Plastic, Polybutylene (PBT)
Net weight: 49 g
Housing color: Silver, Red, RAL 3000
Type of fastening: Mounting thread
Standard measuring plate: 24 x 24 mm², Fe360
Type of display: LED
Number of LEDs: 1 Piece(s)
Ambient temperature, operation: -25 ... 70 °C
Ambient temperature, storage: -25 ... 70 °C