50132990
MSI-EM-IO84-01
MSI-EM-IO84-01 - Safe I/O module
| Series: | MSI-EM |
| Application: | Monitoring of safety functions |
| Number of safe I/Os: | 8 IN, 4 OUT |
| Functions: | Extension module for the MSI 400 configurable safety control, Extension with 8 safe inputs and 4 safe outputs (OSSDs) |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 0.000000006 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 25 % |
| Power consumption, max.: | 1.1 W |
| Number of outputs: | 4 Piece(s) |
| Type of digital output: | Transistor |
| Short circuit protection, outputs: | Yes |
| Min. voltage permitted at the output: | 16.8 V |
| Max. voltage permitted at the output: | 30 V |
| Output current: | 4 A |
| Number of inputs: | 8 Piece(s) |
| Voltage permitted at the input: | 30 V |
| Input current at signal 1: | 8 mA |
| Type: | Internal bus (SBUS+) |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal IN, Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Connection cross sections: | 1 x 0.2 to 2.5 mm², wire, 1 x 0.2 to 2.5 mm², wire, 1 x 0.25 to 2.5 mm², wire with wire-end sleeve, 2 x 0.2 to 1.0 mm², wire, 2 x 0.2 to 1.0 mm², wire, 2 x 0.25 to 1.0 mm², wire with wire-end sleeve |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 96.5 mm x 120.8 mm |
| Net weight: | 180 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 65 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 10 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 20 (terminals), IP 40 (housing) |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US, TÜV Rheinland |
| Vibration resistance: | 5 ... 500 Hz |
| Test procedure for oscillation in accordance with standard: | EN 60068-2-6 |
| Shock resistance, continuous shock: | 10 g, 16 ms, EN 60068-2-29 |
| Shock resistance, single shock: | 30 g, 11 ms, EN 60068-2-27 |
| Customs tariff number: | 85364900 |
| eCl@ss 8.0: | 27242204 |
| eCl@ss 9.0: | 27242204 |
| ETIM 5.0: | EC001419 |
| ETIM 6.0: | EC001419 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.24 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |