CSL505-T100-3100-M8
CSL505-T100-3100-M8 - Light curtain transmitter
| Operating range: | 0.3 ... 5 m |
| Measurement field length: | 3,100 mm |
| Number of beams: | 32 Piece(s) |
| Beam spacing: | 100 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 860 nm |
| Minimum object diameter: | 102.5 mm |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 10 mm x 3,180 mm x 27 mm |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 65 °C |