50131248
KRT18BM.V3/G6X-M12
KRT18BM.V3/G6X-M12 - Contrast sensor
| Series: | 18B |
| Operating range: | 0.01 ... 0.016 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1 mm x 4 mm |
| Light spot orientation: | Vertical |
| Type of light spot geometry: | Rectangular |
| Light beam exit: | Front |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 15,000 Hz |
| Conveyor speed during teach-in: | 0.1 m/min |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 47 mm x 32.5 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Net weight: | 60 g |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270906 |
| eCl@ss 9.0: | 27270906 |
| ETIM 5.0: | EC001820 |
| ETIM 6.0: | EC001820 |
| ECCN: | |
| Country of Origin: | Deutschland |
| EAN: | |
| Weight: | 0.07 kg |
| Length: | 0.00 m |
| Width: | 0.00 m |
| Height: | 0.00 m |