CSL710-T40-290.A-M12
CSL710-T40-290.A-M12 - Light curtain transmitter
| Device type: | Transmitter |
| Contains: | 2x BT-NC sliding block |
| Operating range limit: | 0.2 ... 9 m |
| Measurement field length: | 290 mm |
| Number of beams: | 8 Piece(s) |
| Beam spacing: | 40 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 940 nm |
| Minimum object diameter: | 50 mm |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 135 mA, The specified values refer to the entire package consisting of transmitter and receiver. |
| Readiness delay: | 400 ms |
| Cycle time: | 1 ms |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 29 mm x 35.4 mm x 393 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 500 g |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |